Realizacja Projektu na terenie puszy Białowieskiej

Na terenie Puszczy Białowieskiej nadzór i opiekę nad wszystkimi żubrami przebywającymi na terenie Puszczy wraz z jej przedpolami, sprawują pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. Jednak od lat stosowana jest praktyka, iż nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka współdziałają w zakresie zarządzania populacją żubra poprzez koszenie łąk, które stanowią ich bazę pokarmową oraz poprzez zimowe dokarmianie poprzez wykładanie siana i paszy treściwej. Na terenie całej Puszczy znajduje się szereg urządzeń służących temu celowi tj. brogi i paśniki.
Od lat nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej czerpały środki ze źródeł zewnętrznych pozyskiwanych z różnych projektów, m.in.: „Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej – Kraina Żubra” (LIFE i EkoFundusz) oraz „Ochrona in situ żubra w Polsce – część północno-wschodnia” (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko oraz NFOŚiGW). W tym roku karma do zimowego dokarmiania została zakupiona w ramach programu „Rozwój metapopulacji żubra w północno – wschodniej Polsce”.
Od wiosny do jesieni żubry korzystają z pokarmu naturalnego. Jednak zimą podaż pokarmu w Puszczy ulega znacznemu ograniczeniu. Żubry w poszukiwaniu lepszego żeru często wychodzą na tereny rolnicze, powodując niekiedy gospodarzom szkody. Zimowe dokarmianie służy łagodzeniu konfliktu na linii chronione zwierzę – rolnicy.
Wokół miejsc dokarmiania żubry grupują się tworząc duże stada. Dla leśników jest to dobra okazja do obserwowania dzikiego zwierzęcia w leśnych ostępach oraz oceny ich kondycji i liczebności.
Wielbicieli tych zwierząt zapraszamy również do odwiedzenia strony http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline gdzie można podglądać żubry on-line.
Transmisja realizowana jest przez Lasy Państwowe. Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk. To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu. Czekając na żubry, które najczęściej odwiedzają polanę zimą, pokazujemy krajobraz puszczańskiej polany, czasem mniejsze zwierzęta, które najłatwiej zaobserwować po zmierzchu. W nocy obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia. Zimą zobaczymy nie tylko króla polskich puszcz. Często z karmy dla żubrów korzystają jelenie. Polanę odwiedzają też zające, czasem pojawi się kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Liczymy na to, że gdy Puszczę skuje mróz, pojawią się sarny i dziki.

Tekst i fotografie A. Laskowska-Ginszt

Nadleśnictwo_Hajnówka