Relacja z warsztatów w Puszczy Boreckiej

 

W dniu 10 lipca 2015 r. w Nadleśnictwie Borki odbyły się warsztaty realizowane w ramach projektu „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,

Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska z Białegostoku oraz Olsztyna, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych z Białegostoku oraz Olsztyna, Nadleśnictw Borki, Czerwony Dwór, Browsk, Supraśl, Maskulińskie, Mrągowo oraz Gołdap, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki Piotr Gawrycki. Ogólny zarys projektu przedstawiła Pani Prof. Wanda Olech-Piasecka. Następnie głos zabrał Pan Nadleśniczy Mariusz Kimszal, który przedstawił „Działania z zakresu ochrony żubra realizowane na terenie Puszczy Boreckiej Nadleśnictwa Borki”. Poruszone zostały zagadnienia z zakresu charakterystyki stanu lasu, ochrony żubra na terenie Nadleśnictwa, oraz kosztów jakie są z tym związane.

Nadleśniczy Piotr Gawrycki przedstawił prezentację dotyczącą „Sytuacji Żubra w Puszczy Boreckiej”, zapoznał zgromadzonych z historią, liczebnością i początkami hodowli rezerwatowej i wolnościowej w Puszczy Boreckiej.

Dużą wagę przywiązano do kwestii zimowego dokarmiania żubrów, które jeśli jest prawidłowo przeprowadzone ogranicza szkody wyrządzone przez żubry w uprawach
i płodach rolnych. Przedstawione zostało rozliczenie kosztów projektu, a także osiągnięte efekty w postaci:

  1. wybudowanej zagrody dla żubrów, wraz z kompleksem odpoczynkowym dla gości,
  2. odtworzenia łąk, a co za tym idzie poprawę bazy pokarmowej żubra,
  3. utworzenia 2 dodatkowych miejsc zimowego dokarmiania zwierząt.

Nadleśniczy Piotr Gawrycki poruszył temat możliwości eliminacji osobników nie przydatnych do dalszej hodowli, a temat ten wywołał olbrzymie poruszenie wśród uczestników warsztatów.

W kolejnym wystąpieniu Pani Profesor Wanda Olech-Piasecka przedstawiła prezentację „Rozwóju metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce” dotyczącą przygotowania obszarów Puszczy Augustowskiej oraz Romnickiej do wpuszczenia kolejnych stad ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania, rozprzestrzeniania, wykorzystania siedliska oraz monitoringu genetycznego i stanu zdrowia żubrów.

Po wygłoszeniu wszystkich referatów uczestnicy wzięli czynny udział w dyskusji, która dotyczyła:

  1. możliwości ograniczania szkód wyrządzonych przez żubry w uprawach rolnych,

oraz współpracy z rolnikami w tym zakresie,

  1. obaw o zmniejszanie liczebności żubrów w Polsce i Europie,
  2. obaw o rozprzestrzenienie Biozna jako gatunku inwazyjnego na terenie Polski,
  3. perspektywy odstrzału osobników, które nie są brane pod uwagę w dalszej hodowli, dzięki czemu możliwe jest częściowe dofinansowanie hodowli.
  4. możliwości dalszego rozprzestrzeniania nowych stad żubrów.

Po zakończeniu dyskusji uczestnicy udali się na zasłużony obiad, a następnie zwiedzili zagrodę dla żubrów w Nadleśnictwie Borki, gdzie odbyła się kolejna dyskusja oraz otwarty wykład dotyczący hodowli, biologii oraz ochrony żubra w Polsce, którego moderatorem była Pani Profesor Wanda Olech-Piasecka. O zagrodzie opowiadali zebranym gościom Nadleśniczy Piotr Gawrycki oraz Leśniczy ds. łowiectwa Krzysztof Żoch.

Opracował: Krzysztof Głowacz

Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Głowacza